פורטל ההורות של ישראל לגיל הרך

לבחור את המילים הנכונות: איך מסבירים לילדים מה זה שבויים, חטופים ונעדרים?

בתור הורים אנו רוצים להגן על ילדינו מכל רע ולספק להם סביבה בטוחה ותומכת. עם זאת, לא תמיד ניתן למנוע מהם להיחשף לנושאים קשים ומאתגרים – ובעיקר בתקופה זו – כמו מלחמות, אלימות, חטיפות ומוות. שיחות פתוחות וכנות עם ילדים בנוגע לנושאים אלו הן הכרחיות, אבל מאיפה מתחילים? חשוב לציין ששיחות אלו מאפשרות לילדים לקבל מידע אמין, להבין את רגשותיהם, לפתח מנגנוני התמודדות בריאים ולחזק את הקשר ביניהם לבין הוריהם, ולכן הן צריכות להתבצע בצורה הנכונה. במאמר זה נלמד איך להסביר, להקשיב ולהתמודד עם השאלות הקשות.

מה זה שבויים?

שבי הוא מושג שלהרבה ילדים יהיה קשה לתפוס, ולכן צריך לעזור להם להבין מה זה אומר. שבי מתרחש כאשר מישהו מוחזק בניגוד לרצונו, בדרך כלל בתנאים מוגבלים. כשאתם ניגשים לדבר עם הילדים על נושא זה, עליכם לעזור להם להבין ששבי הוא לא מצב נורמלי או מקובל, ושלכולם מגיע להיות חופשיים ובטוחים. חשוב להדגיש בפני הילדים כי שבי יכול לקרות מסיבות שונות, כמו חילוקי דעות, סכסוכים או פעילויות פליליות. הסבירו את המושג במונחים פשוטים כדי שהילדים יוכלו להתחיל להבין את חומרת המצב ואת חשיבות החופש והביטחון.

מה זה חטופים?

חטיפה היא חוויה מפחידה וטראומטית לכל אחד, ולילדים אפילו יותר. הסבירו לילדים שחטיפה כוללת לקיחת מישהו בכוח ללא הסכמתו. לחוטפים עלולות להיות כוונות מזיקות, ומעשיהם עלולים לגרום פחד ומצוקה עצומים לקורבן וליקיריהם. ילדים צריכים להבין שחטיפה היא פשע חמור, ושחשוב להישאר ערניים ולבקש עזרה אם הם מרגישים אי פעם לא בטוחים או מאוימים. השיחה בנושא זה צריכה להתבצע בצורה עדינה ומותאמת גיל, כך שלא יישארו מפוחדים אחריה. הסבירו להם במקביל גם על כוחו של צה”ל ועל כך שתפקידם של החיילים הוא לשמור ולהגן על המדינה שלנו ועל האזרחים הנמצאים בה, כדי להרגיע את הפחד ולעזור להם לצאת מחוזקים ומועצמים.

מה זה נעדרים?

כאשר מישהו נעדר, משמעות הדבר היא שלא ניתן למצוא או לאתר אותו, ושמקום הימצאו אינו ידוע. זה יכול לקרות מסיבות שונות: כאשר מישהו הולך לאיבוד, בורח או נלקח בניגוד לרצונו. חשוב להרגיע את הילדים שכאשר מישהו נעלם, נעשים מאמצים למצוא אותו ולהבטיח את שלומו. עם זאת, חשוב גם להסביר כי מציאת נעדרים יכולה לפעמים להיות מאתגרת, וזה בסדר להרגיש מודאג או מפוחד כאשר מישהו שהם מכירים נעדר. יש צורך לבחור את המילים הנכונות ולשמור על אווירה רגישה וחומלת, וכך לעזור לילדים להתמודד עם רגשותיהם ולהבין את החשיבות של תמיכה קהילתית ושיתוף פעולה.

 

 

שיחות רגישות

ניהול שיחות רגישות עם ילדים דורש אמפתיה, סבלנות ותקשורת פתוחה. הינה כמה טיפים שיעזרו לכם לשוחח עם הילדים:

  1. השתמשו בשפה מותאמת גיל: התאימו את השפה לגיל הילדים ולרמת ההבנה שלהם. השתמשו במונחים פשוטים שהם יכולים להבין מבלי להציף אותם עם יותר מדי מידע. הימנעו משימוש בשפה טכנית או מורכבת מדי העלולה לבלבל או להפחיד אותם.
  2. עודדו שאלות: תנו לילדים לדעת שזה בסדר לשאול שאלות. עודדו דיאלוג פתוח והבטיחו להם שאתם שם כדי לספק תשובות ותמיכה. היו סבלניים וקשובים כשאתם מגיבים לשאלותיהם, ותנו תוקף לסקרנות ולחששות שלהם.
  3. ספקו ביטחון: הרגיעו את הילדים שהם בטוחים ואהובים. הדגישו את החשיבות של אמצעי בטיחות והגנה, כמו להישאר עם מבוגרים שהם מכירים או להיכנס למרחב מוגן במהירות כשהם שומעים אזעקה. שימו לב אם מתעוררים אצלם סימני חרדה או לחץ, ופנו לטיפול מתאים במידת הצורך.
  4. תנו תוקף לרגשותיהם: עזרו לילדים להתמודד עם רגשות הפחד, הבלבול או העצב שהם עלולים להרגיש. תנו להם לדעת שזה נורמלי להרגיש ככה ושאתם שם כדי להקשיב להם ולתמוך בהם. עודדו אותם להביע את רגשותיהם בפתיחות ובכנות, ולמדו איך להרגיע אותם ולספק להם ביטחון.

לסיכום

לדבר עם ילדים על נושאים רגישים וקשים זה לא תמיד קל, אך חשוב לזכור שזוהי אחריות הורית חשובה. ניתן להפוך את השיחות האלה למלמדות לשני הכיוונים, ואפילו לעזור לילדים לקבל ביטחון מהן. זכרו שילדים זקוקים להרגשה שאתם שם בשבילם, תומכים בהם ומסייעים להם להתמודד עם כל אתגר שהם עלולים לפגוש בדרך, ואל תחששו לפנות לייעוץ או לטיפול מתאים אם אתם מרגישים שיש בכך צורך.

המידע באתר הוא לא חוות דעת מקצועית או המלצה מקצועית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות למומחה בתחום בלבד.

למידע נוסף

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות