פורטל ההורות של ישראל לגיל הרך

לשמור על הבריאות: איך מחנכים את הילדים לאכול יותר פירות וירקות?

בעולם שבו ג’אנק פוד זמין ומשווק לעיתים קרובות לילדים, זה יכול להיות אתגר לא פשוט להורים לעוד הרגלי אכילה בריאים בקרב הילדים. עם זאת, יש כל מיני דרכים שמטרתן לעזור להורים להקנות לילדים אהבה לפירות ולירקות מגיל צעיר. במאמר זה נציע דרכים יצירתיות ואינטראקטיביות להראות לילדיכם שפירות וירקות הם לא רק טובים עבורם, אלא יכולים להיות חלק נכבד וחשוב בכל ארוחה.

הפכו את הארוחות למהנות

ברגע שתהפכו את זמני הארוחות למהנים יותר, תוכלו לגרום לילדים להתחיל להתלהב מפירות ומירקות ולעורר את הסקרנות שלהם:

  • ירקות בצורת רכבת: השתמשו בירקות שונים כמו גזר, מלפפונים ועגבניות שרי וצרו מהם רכבת! סדרו אותם על צלחת, עם גלגלים עשויים מזיתים או ממלפפונים חתוכים. המשיכה החזותית של הרכבת הצבעונית הזו יכולה להפוך את הירקות למפתים יותר לילדים.
  • צלחת בצבעי הקשת: סדרו מגוון פירות וירקות צבעוניים על צלחת כדי שיידמו לקשת צבעונית. ילדים אוהבים מאוד מאכלים צבעוניים.

שתפו את הילדים בבישול

נתינת האפשרות לילדים להשתתף בתהליך הכנת האוכל יכול לעורר את העניין שלהם בפירות ובירקות. כאשר הם מעורבים באופן פעיל בהכנת ארוחות, הם מפתחים תחושה של בעלות וסקרנות לגבי המרכיבים.

  • שיעור בגינון: במידת האפשר, טפחו גינת ירק או עשבי תיבול קטנה בחצר האחורית שלכם או אפילו על אדן החלון. עודדו את ילדיכם לשתול ולטפל בירקות כמו עגבניות, מלפפונים או עשבי תיבול. כשמגיע הזמן לקטוף, שתפו אותם בתהליך הכנת המנות תוך שימוש בתוצרת הביתית שלהם.
  • בישול משותף: הזמינו את ילדיכם לעזור לכם במטבח. בין אם מדובר בשטיפה, בקילוף או בקיצוץ ירקות, המעורבות שלהם יכולה לגרום להם להרגיש גאים בתרומתם לארוחה.

שמרו על יצירתיות

הציגו את הירקות ואת הפירות בצורה מושכת, וכך תוכלו ללכוד את העניין שלהם.

  • פלטת פירות כתחליף לעוגה: במסיבות יום הולדת החליפו את העוגות המסורתיות במגש פירות צבעוני. השתמשו בחותכני עוגיות כדי ליצור צורות כיפיות מפרוסות מלון או אבטיח וסדרו אותן על מגש. זה לא רק מספק אפשרות בריאה יותר, אלא גם מוסיף נופך חגיגי למסיבה.
  • פנים מירקות: עודדו את הילדים ליצור פנים משלהם באמצעות מלפפונים חתוכים, גמבות ועגבניות שרי. הם יכולים לסדר את המרכיבים האלה כדי ליצור פרצופים מצחיקים או חיות על הצלחת שלהם, מה שהופך את הארוחה למהנה יותר.

ספרו להם סיפורים

שיתוף ילדים בסיפורים על פירות וירקות יכול להיות דרך יעילה ללמד אותם על החשיבות של מזונות אלה.

  • הרפתקאותיו של הירק: צרו סיפור או קומיקס שבו דמות גיבור על כלשהי מצילה את היום על ידי מתן כוח ואנרגיה לילדים. זה יכול לעזור לילדים לקשר ירקות לתכונות חיוביות.
  • עובדות על מזון: שתפו את ילדיכם בעובדות מעניינות על פירות וירקות. הסבירו כיצד מזונות אלה יכולים לחזק אותם, לעזור להם לגדול ולשמור על בריאותם. מידע פשוט ומותאם לגיל יכול לטפח הבנה והערכה טובה יותר של מזונות אלה.

היו מודל לחיקוי

ילדים מחקים לעיתים קרובות את התנהגותם של מבוגרים ואחים גדולים. לכן, חיוני שהורים ישמשו דוגמה חיובית בכל הנוגע להרגלי אכילה.

  • ארוחות משפחתיות: תיהנו מארוחות משפחתיות יחד, שבהן כולם יכולים להפגין את אהבתם לפירות ולירקות. זה לא רק משמש דוגמה טובה, אלא גם מספק הזדמנות לשיחות חיוביות על מזון.
  • טעימה של מזונות חדשים יחד: עודדו את ילדיכם לנסות פירות וירקות חדשים על ידי טעימתם כמשפחה. כאשר ילדים רואים מבוגרים ואחים מנסים ונהנים ממזונות אלה, הם עשויים לנטות יותר ללכת בעקבותיהם.

השתדלו לגוון

הציגו מגוון רחב של פירות וירקות לתזונה של ילדיכם. חשיפה לטעמים ולמרקמים שונים יכולה לעזור לפתח את החך שלהם ולהגביר את הקבלה של מזונות אלה. משלוח פירות מפרי הדמיון יכול לסייע לכם לחשוף אותם לצבעוניות וליופי שבפירות.

  • משחק טעימות פירות וירקות: צרו משחק טעימות מהנה שבו הילדים יוכלו לטעום מגוון פירות וירקות. ספקו מערכת תגמול או מדבקות על התנסות במזונות חדשים ועודדו אותם להיות אכלנים הרפתקנים.
  • בחירות עונתיות: הדגישו את חשיבות אכילת הפירות והירקות הנמצאים בעונה. שוחחו על האופן שבו עונות שונות מביאות מגוון טעמים וכיצד מרגש לנסות תוצרת חדשה ככל שהשנה מתקדמת.

לסיכום   

לימוד ילדים לאכול יותר פירות וירקות לא חייב להיות משימה מרתיעה. על ידי שילוב יצירתיות, מעורבות וחיזוקים חיוביים, הורים יכולים להפוך אכילה בריאה להרגל מהנה ובר קיימא עבור ילדיהם. בין אם זה באמצעות אומנות באוכל, מצגות מהנות או פעילויות מעשיות, המפתח הוא להפוך פירות וירקות למרגשים ונגישים לילדים. על ידי טיפוח מערכת יחסים חיובית עם מזונות בריאים מגיל צעיר, ילדים יפתחו הרגלים לכל החיים התורמים לבריאותם הכללית ולרווחתם.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

למידע נוסף

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות