פורטל ההורות של ישראל לגיל הרך

מפרידים ומגשרים: מה עושים כשהילדים רבים ביניהם ללא הפסקה?

מריבות בין אחים הן חלק בלתי נפרד מגידול ילדים. הצעקות, הוויכוחים והקרבות המילוליים יכולים להפוך את הבית לזירת קרב של ממש. אך מריבות אלה גם הזדמנות ללמד את הילדים דרכים בריאות להתמודד עם קונפליקטים. אז איך עוצרים את המריבות הבלתי פוסקות ומפיקים מהן תועלת חינוכית? להלן כמה טיפים חשובים להורים.

הראו דוגמה אישית של פתרון קונפליקטים בצורה בונה

הדבר החשוב ביותר בהקניית דפוסים נכונים הוא לשמש דוגמה אישית. אם אתם והבן/בת זוג רגילים להתנהג בצורה גסה ובלתי מכבדת בעת ויכוחים, הילדים ילמדו את ההתנהגות הזו. במקום זאת, הראו להם איך להתמודד עם מחלוקות באופן שקול ומנומס. שמרו על שיח רגוע, האזינו בקשב, פשרו ביניהם והגיעו לפתרונות שבהם שני הצדדים מרוויחים. התנהלות כזו מצידכם תחנך את הילדים לפתרון בעיות בדרך בונה.

הבנת השורש של הריב

על מנת לפתור מריבות בצורה אפקטיבית, חשוב להבין מהם הגורמים העיקריים להתפרצותן. המקור הנפוץ ביותר הוא מריבה על דברים כמו צעצועים, מרחבים פרטיים או תשומת לב של ההורים. גורמים נוספים הם קנאה והרגשה של אי-צדק ממתן יחס מועדף לאחד הילדים. לעתים הילדים גם פשוט מעדיפים פעילויות או בילויים שונים, מה שעלול להוביל לחיכוכים.

טכניקות להרגעת המצב כשריב מתפתח

כשאתם מזהים רב מתפתח, חשוב להתערב במהירות לפני שהדברים יחריפו. יש להפריד בין הילדים ולאפשר להם “להרגע” במרחב הפרטי שלהם. לאחר מכן, עברו להרגעת הרוחות באמצעות דיבור רגוע, האזנה לשני הצדדים והכרה ברגשות של כל אחד. אפשרו להם לשחרר את הכעס שלהם במילים ואל תאפשרו גידופים, קללות או איומים.

גישור ופתרון המריבה

לאחר שאתם מרגיעים את הילדים, תורכם לסייע להם לפתור את הסכסוך. אם הריב היה סביב חפצים כמו צעצוע, הציעו פתרונות כמו חלוקה, תורנות או שיתוף. במריבות על מעמד, תנו לכל ילד תחום בלעדי שבו הוא המנהיג. כמו כן, תנו להם דוגמאות מחיי היומיום לדרכים לפתור קונפליקטים. עודדו אותם להציע פתרונות ולהגיע להסכמות משותפות.

מתן כלים לפתרון עתידי של מריבות

לאחר שהריב נפתר, חשוב ללמד את הילדים כלים לפתרון מריבות עתידיות בעצמם. לימדו אותם דרכי תקשורת נאותה כגון שימוש בשפת גוף ונימה רגועה, מתן פרטים רלוונטיים בלבד ושימוש במשפטי “אני מרגיש”. עודדו אותם לנהוג באחריות ובכבוד ולהימנע מכינויי גנאי. הקנו להם טכניקות לשליטה עצמית כמו נשימות עמוקות, פסק זמן וחשיבה חיובית.

תנו להם לפתור את זה לבד לפעמים

על אף שאין להרשות למריבות להסלים ללא הגבלה, חשוב להבין שמידה מסוימת של טענות וויכוחים היא נורמלית ביחסים בין אחים. ככל שהילדים בוגרים יותר, עליכם להימנע מלשמש כבוררים קבועים. ראו אם הם מסוגלים לפתור חילוקי דעות בכוחות עצמם לפני שאתם מתערבים. זה יעזור להם לפתח כישורים יקרי ערך של משא ומתן, פשרה ופתרון קונפליקטים.

שבחו התנהגות טובה ועודדו אותה

כשאתם רואים את ילדיכם פותרים מריבה בצורה בריאה ומכבדת, חזקו התנהגות זו באמצעות שבחים ותשומת לב חיובית. ציינו במפורש התנהגויות כמו קיום תורנות, התנצלות או הגעה לפשרה. זה יעודד אותם להמשיך ולהשתמש באסטרטגיות האלה. צ’פרו אותם על דפוסי פתרון קונפליקטים טובים עם פרסים ופינוקים מיוחדים.

לסיכומו של דבר,

תתאזרו בסבלנות הורים יקרים, מריבות אחים הן חלק בלתי נפרד מההתפתחות הילדים. אך בהדרכה נכונה ועקבית, תוכלו ללמד את ילדיכם מיומנויות חיוניות של תקשורת, אמפתיה ופתרון בעיות דרך אותם עימותים הכרחיים. הפכו קונפליקטים לכוח מניע לצמיחה.

למידע נוסף

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות