פורטל ההורות של ישראל לגיל הרך

הורים – כך תזהו סימנים של סוכרת מבוגרים

בתור הורים אנחנו שמים את טובתם של הילדים לפני שלנו בהרבה מהפעמים. עם זאת, חשוב לא להזניח את עצמכם ולשים לב לסממנים היכולים להעיד על כך שמשהו לא בסדר. אם אתם רוצים להיות מסוגלים לזהות את סימני האזהרה המוקדמים (או אפילו חוששים שאתם כבר מזהים אחד מהם), המאמר הבא הוא בשבילכם. נסביר לכם מהם הסימנים לסוכרת מבוגרים, ונספק לכם את הידע לזהות בעיות פוטנציאליות.

מהי סוכרת מבוגרים?

סוכרת מבוגרים, או סוכרת מסוג 2, מתרחשת כאשר הגוף הופך עמיד לאינסולין או כאשר הלבלב אינו מסוגל לייצר מספיק אינסולין. מצב זה שכיח יותר בקרב מבוגרים, אך יכול להשפיע גם על אנשים צעירים.

זיהוי הסימנים של סוכרת מבוגרים

זיהוי מוקדם של הסימנים של סוכרת מבוגרים יכול לעזור לכם להתמודד עם המצב לפני שהוא מחמיר. הינה כמה סימנים נפוצים שכדאי להיזהר מהם:

 • צמא מוגבר מתן שתן תכוף: אחד הסימנים הראשונים לסוכרת מבוגרים הוא צמא מוגבר ומתן שתן תכוף. זה קורה כי עודף סוכר מצטבר בזרם הדם, גורם לכליות לעבוד קשה יותר כדי לסנן ולספוג את עודף הגלוקוז. כאשר הכליות לא יכולות לעמוד בקצב, גלוקוז עודף מופרש לתוך השתן, שואב נוזלים מהרקמות וגורם לכם להרגיש מיובשים.
 • רעב קיצוני וירידה בלתי מוסברת במשקל: למרות שאדם עשוי לאכול יותר מהרגיל, הוא עדיין עשוי לרדת במשקל. הסיבה לכך היא שהגוף אינו מסוגל להשתמש באינסולין ביעילות כדי להכניס גלוקוז לתאים לאנרגייה. הוא מתחיל לשרוף שומן ושריר לאנרגייה, מה שמוביל לירידה במשקל. מצב פרדוקסלי זה, שבו אדם מרגיש רעב אך יורד במשקל, הוא סימן נוסף לסוכרת מבוגרים.
 • עייפות: עייפות היא סימן נפוץ נוסף. כאשר הגוף לא יכול להשתמש באינסולין כראוי, זה משפיע על רמות האנרגייה שלכם. חוסר גלוקוז בתאים שלכם יכול לגרום לכם להרגיש עייפים ועצבניים.
 • ראייה מטושטשת: רמות גבוהות של סוכר בדם יכולות למשוך נוזלים מעדשות העיניים ולהשפיע על יכולת המיקוד. אם רמות הסוכר בדם נשארות גבוהות לאורך זמן, עלול להתרחש נזק לכלי הדם בעיניים, מה שמוביל לבעיות ראייה חמורות יותר.
 • זמני ריפוי איטיים או זיהומים תכופים: רמות סוכר גבוהות בדם עלולות לפגוע בתהליך הריפוי הטבעי של הגוף וביכולתו להילחם בזיהומים. זו הסיבה שחתכים ופצעים נרפאים בזמן ארוך יותר אם יש לכם סוכרת. זיהומים תכופים, במיוחד זיהומים בדרכי השתן, נפוצים גם הם.
 • אזורים כהים בעור: סימן נוסף לסוכרת מבוגרים הוא כתמי עור כהים וקטיפתיים הגוף, בדרך כלל סביב הצוואר ובתי השחי. מצב זה יכול להצביע על עמידות לאינסולין.

 

סימנים של סוכרת מבוגרים

 

אבחון

אם אתם מבחינים באחד מהסימנים של סוכרת מבוגרים חשבו להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות. סביר להניח שמומחים ימליצו על בדיקות דם כדי לבדוק את רמות הסוכר בדם שלכם. הבדיקות הנפוצות ביותר הן:

 • בדיקת A1C: בדיקה זו מודדת את רמת הסוכר הממוצעת בדם במהלך 2 עד 3 החודשים האחרונים. רמת A1C של 6.5% ומעלה בשתי בדיקות נפרדות מעידה על סוכרת.
 • בדיקת סוכר בדם בצום: דגימת דם נלקחת לאחר צום לילה. רמת סוכר בדם בצום של 126 מיליגרם לדציליטר (מ”ג / ד”ל) ומעלה בשתי בדיקות נפרדות מצביעה על סוכרת.
 • בדיקת סבילות לגלוקוז דרך הפה: בדיקה זו כוללת צום לילה ולאחר מכן שתיית נוזל ממותק במשרדו של הרופא. רמות הסוכר בדם נבדקות מעת לעת במשך השעתיים לאחר מכן. רמת סוכר בדם של 200 מ”ג / ד”ל ומעלה לאחר שעתיים מעידה על סוכרת.

טיפול בסוכרת מבוגרים

לאחר האבחון, ניהול סוכרת כרוך בשילוב של שינויים באורח החיים ואולי גם תרופות. הינה כמה היבטים מרכזיים:

 • אכילה בריאה ופעילות גופנית סדירה: תזונה מאוזנת עשירה בדגנים מלאים, בפירות וירקות ובחלבונים רזים, בשילוב עם פעילות גופנית סדירה, יכולה לסייע בניהול רמות הסוכר בדם. חשוב גם לשמור על משקל בריא כדי לשפר את הרגישות לאינסולין.
 • ניטור רמות הסוכר בדם: חשוב לדאוג לניטור קבוע של רמות הסוכר בדם. אנשים רבים מגלים כי קבלת נוחות לאורך זמן עם מד סוכר רציף הופכת את התהליך הזה לקל ויעיל יותר. מכשירים אלו מספקים נתונים בזמן אמת על רמות הסוכר בדם ומסייעים לנהל את הסוכרת בצורה יעילה יותר.
 • תרופות: במקרים מסוימים, שינויים באורח החיים לבדם אינם מספיקים לניהול סוכרת. הרופא המטפל עשוי לרשום תרופות כדי לעזור לשלוט ברמות הסוכר בדם.

לסיכום

זיהוי סימנים של סוכרת מבוגרים ואבחון שלהם הם קריטיים להתערבות מוקדמת ולניהול יעיל של המחלה. אם אתם מבחינים באחד מהסימנים שפירטנו כאן, כדאי לפנות לייעוץ. התייעצו עם איש מקצוע בתחום הבריאות לצורך בדיקות והדרכה מתאימות. אבחון מוקדם וניהול נכון יכולים להשפיע על החיים עם סוכרת.

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

למידע נוסף

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

סימנים של סוכרת מבוגרים
נגישות